1992-2018

ERTUĞRUL GAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ

711 Yıldan beri Osmanlı’nın kuruluşunun başlangıç noktası olan Söğüt Kasabası’nda her yıl Her yıl Eylül ayının ikinci Cuma günü başlayıp Pazar günü sona eren; Türkiye Türkmenlerinin bir araya gelerek; “Ertuğrul Gazi’yi Anma Şenlikleri” adı altında kutladıkları diğer adı ile “Avşar Bayramı” ‘na el atarak; Söğüt Belediyesi, Söğüt Kaymakamlığı, Bilecik Valiliği, her iki ülkenin Dış İşleri Bakanlıkları ve Cumhurbaşkanlıkları nezdinde yaptığımız başvuru ve girişimlerle; 1993 yılında 712.inci Festivalin Türkiye ve Türkmenistan’ın birlikte kutlamalarını sağladık.120 kişiden oluşan Türkmenistan Heyeti Üst düzey yöneticileri, folklör ekipleri, dans ve müzik toplulukları, sporcular, ressamlar, el sanatları sergileri, Ahal Teke atları, çadırlar ve Türkmen yemekleri ile iştirak ettiler.
Özel Uçakla İstanbul’a gelen misafir Türkmen Heyeti’nin karşılanması, Bilecik ve Söğüt’e transferleri, konaklamaları, geri dönüşleri, festivalin organizasyonu, dağıtılan hediyeler ve 712. Festivalin bütün finansmanı Ali Ekinci Vakfı’nın maddi ve manevi sponsorluğu ile gerçekleştirilmiştir. Bu tarihi hizmet için kendilerine ve emeği geçenlere müteşekkiriz.
 
KARDEŞ ŞEHİRLER PROJEMİZ

Türk-Türkmen dostluğunun temellerini güçlü ve sağlam bir şekilde atmak amacıyla halk ile en yakın olan ve doğrudan hizmet veren kamu yöneticileri ile işe başladık. Bu amaçla; ortak özelliklerini göz önünde bulundurarak ve talepleri göz önünde bulundurarak; başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye’nin 10 şehrini Türkmenistan’ın 10 şehri ile kardeş yapma projesini gerçekleştirdik. Kardeş şehirler:
Ankara- Aşkabat
İstanbul - Merv
İzmir - Türkmenabat
Adana - Daşoğuz
İskenderun - Türkmenbaşı
Marmaris - Hazar
Söğüt - Göktepe
Payas - Arçabil
Antakya - Balkanabat
Kurtkulağı - Kıpçak
Yaptığımız teklifler doğrultusunda her biri farklı siyasal partilere bağlı bulunan Belediyelerin Meclislerinden “kardeşlik” kararlarının çıkarılması, çıkan kararların Valilikler, İçişleri ve Dış İşleri Bakanlıkları tarafından onaylanması süreci tarafımızdan titizlikle takip edilmiştir. Teklifimiz her iki ülkede onaylandıktan sonra karşılıklı protokollerin imzalanması için kardeş olacak şehirlerin Belediye Başkanlarını Ankara’da bir araya getirdik. İki ülke Cumhurbaşkanlarının iştiraki ve Dış İşleri Bakanlığımız ile Derneğimizin koordinatörlüğünde protokoller imzalanmıştır.
 
AŞKABAT TÜRK KÜTÜPHANESİ

Türkmen Halkının Ülkemizi Milletimizi her yönü ile tanımalarını sağlamak üzere; kitap kampanyası düzenledik. 14700 kitap toplayarak; Aşkabat’a gönderdik. Aşkabat’ta bir Türk Kütüphanesi kurulması amacıyla; Mekan Köşkünde Dünya Türkmenleri İnsani Birliğine teslim ettik.

TÜRKMEN ÖĞRENCİ REHBERİ

Türkiye’de öğrenim gören Türkmen öğrencilerin eğitim sırasında ve özel hayatlarında sıkıntı yaşamadan başarılı bir eğitim görmeleri ve Ülkemizden birer Türk dostu olarak ülkelerine dönmeleri amacıyla; “ Misafir Öğrenci Rehberi” hazırladık ve öğrencilere dağıtılmak üzere; Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na teslim ettik.
 
PARK, BAHÇE, CADDE VE MEYDANLARA İSİM VERME

Türkmenistan sevgisini ve imajını kalıcı tarihi eserlerle Halkımıza sunmak amacıyla; Türkiye’de kardeş şehirlerde caddelere, meydanlara, parklara, sanat yapılarına Türkmenistan’ın ve Türkmenistan’ın önemli şehirlerini ve tarihi şahsiyetlerinin isimlerinin verilmesini teklif, teşvik ve ilgili belediyelerle işbirliği yaparak gerçekleştirdik. Bu cümleden olmak üzere;

AŞKABAT CADDESİNİN AÇILIŞI

Teklifimiz doğrultusunda; dost ve kardeş iki ülkenin başkentlerinin kardeşliğinin nişanesi olarak, 1994 yılında Ankara’nın büyük caddelerinden birisine “Aşkabat Caddesi” adı verilmiştir. Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte büyük bir tören düzenlenmiştir.
İki ülke Cumhurbaşkanlarını iştiraki ile gerçekleşen törene Devlet ve Hükümet yetkilileri ile çok sayıda vatandaş katılmıştır. Bu tarihi hizmetteki güzel organizasyonu takdirle ve teşekküle anıyoruz.

TÜRKMENİSTAN PARKI VE TÜRK-TÜRKMEN DOSTLUK ANITI’NIN AÇILIŞI

Derneğimizin teklifi ve işbirliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın fevkalade ilgi ve gayretleri ile İstanbul’un en güzel yerlerinden birisi olan, Yenikapı’ dan Samatya’ ya kadar uzanan, üzerinde spor tesisleri ve dinlenme alanları bulunan 120.000 metre karelik sahil parkı “Türkmenistan Parkı” olarak tescil edilmiştir.
Ayrıca, Derneğimizin teklifi ve hazırladığı dizayn’a uygun olarak; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek bu parkın üzerinde; İstanbul surlarında kullanılan küfeki taşlarından, kale biçiminde; burçlarında Türk ve Türkmen Bayraklarının dalgalandığı,Türk-ve Türkmen dostluğunu yüz yıllar boyunca çok anlamlı bir şekilde temsil edecek olan “Türk- Türkmen Dostluk Anıtı “ inşa ettirilmiş olup; Kasım 1996’da Türk ve Türkmen Cumhurbaşkanlarının, Devlet ve Hükümet yetkililerin, sivil toplum kuruluşlarının ve çok sayıda Vatandaşın iştiraki ile çok görkemli bir törenle Park’ın açılışı ile birlikte açılmıştır.

MERV CADDESİNİN AÇILIŞI

Derneğimizin teklifi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile İstanbul’un kardeş şehri olan Selçukluların Başkenti tarihi Merv şehrinin ismini yaşatmak ve hafızalara yerleştirmek üzere; İstanbul’da Türkmenlerin yoğun olarak yaşadığı Zeytinburnu ilçesi sınırları içinde bir caddeye “Merv Caddesi” ismi verilmiştir.
Açılış merasimi; Türk ve Türkmen Cumhurbaşkanlarının, İstanbul Vali, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Zeytinburnu Belediye Başkanı, resmi erkan ve çok sayıda İstanbullunun iştiraki ile gerçekleşmiştir.
Bütün bu ciddi ve değerli hizmetlerin gerçekleşmesinde başta dönemin İstanbul Büyük Belediye Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; yardımcılarından Sayın İdris Naim Şahin ve Mehmet Duman’ın ilgi, gayret ve işbirliği anlayışı her türlü takdirin üzerindedir.
 
TÜRKMEN ÖĞRENCİLERE YÖNELİK HİZMETLERİMİZ

Türkiye’de tahsil yapmakta olan Türkmen öğrenciler Derneğimiz tarafından Ülkemize emanet edilmiş çok değerli misafirler olarak kabul edilmiş olup; bu güne kadar kendilerine azami ihtimam gösterilmiştir. Kendilerinizin Türkiye’de bulundukları sürece sıkıntı çekmeden eğitimlerini tamamlamaları ve Ülkelerine iyi hatıralarla ve iyi bir Türk dostu olarak dönmeleri için elimizden gelen her şeyi yapmaya özen gösterdik. Öğrencilere hizmet verirken daima Türkmenistan Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile istişare ve işbirliği içinde hareket etmeye de çok dikkat ettik.
Bu cümleden olmak üzere;
1.Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu kanalı ile Derneğimize yönlendirilen öğrencilerden yaklaşık 300 öğrenciye karşılıksız burs verilmiştir. Katkısı olanlara teşekkür ederiz.
2. Sportif faaliyetlerine destek verdik. Vilayetler arası Türkmen öğrenciler arasında yapılmakta olan “ Altın Asır Futbol Turnuvaları” gibi.
3. Kendilerini rahatlatmak ve başarılarını desteklemek üzere; yemekler, piknikler, deniz gezileri düzenledik.
4. Güncel konularda konferanslar düzenledik.
5. Eğlence ihtiyaçlarını gidermek ve moral kazanmalarını sağlamak amacıyla tanınmış sanatçılar davet ederek konserler düzenledik. Bu konuda üyelerimizden Sayın Şahin Özer’e müteşekkiriz.
6. Harp Akademisi’nde eğitim gören Türkmen Subaylar ile askeri ve sivil öğrencilerin mezuniyet törenlerine iştirak ettik ve destek verdik.
7. Kişisel taleplerine imkanlarımız ölçüsünde destek olduk.
 
TÜRKMEN KÜLTÜR EVİNİN KURULUŞU

2007 Yılında; İstanbul’da Topkapı Parkı içinde; Osmanlı Mahallesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından Türkmen kültürünü tanıtabilmesi amacıyla tahsis edilen “ Türkmenistan Kültür evi “ nin kuruluş aşamasında; dönemin TM Ankara Büyükelçisi’nin teklifi üzerine; TM İstanbul Başkonsolosluğu ve Başkent Eğitim Şirketi ile birlikte bir haftalık kısa bir süre içinde kuruluşunu gerçekleştirdik.
Kuruluşta Kültür Evi’nin donanımında ağırlıklı olarak; Derneğimize ait eşya ve materyaller ile sağlandı. Bu hizmetin gerçekleşmesinde Genel Başkanımız ve Genel Başkan Yardımcımız Sayın Halit Kanak bizzat ve bedenen çalışmışlardır. Daha sonraki yıllarda burada Başkonsolosluğun girişimleri ile donanım ve dekorasyonda değişiklikler yapılmıştır.
 
TÜRKMENBAŞI TABİAT PARKI

İstanbul Maslak’ta Kilyos yoluna ve Hacı Osman Yokuşuna cepheli 6 hektarlık Hacı Osman Tabiat Parkı olarak tahsisli alanın 1999 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’na yaptığımız teklif, sunduğumuz proje yaptığımız toplantılar doğrultusunda ” Türkmenbaşı Tabiat Parkı “ olarak tescil ettirdik. 13 yıldır bu konuda pek çok toplantı yaptık. Projeler sunduk. Planların gerçekleşmesini sağladık.Ciddi miktarda finansal fedakarlıklarda da bulunmasına rağmen hayata geçiremedik.Ama, olayın peşini bırakmış değiliz.Takip etmeye devam ediyoruz.Çünkü; orasını Türklerin ve Türkmenlerin bir araya gelerek kültürlerini paylaşacağı çok fonksiyonlu bir rekreasyon alanı olarak hayata geçirmek arzusundayız.

SULTAN SANCAR TÜRBESİNİN RESTORASYONU

2000 Yılında; Türkmenistan Cumhurbaşkanlığına ve Türk Hükümetine; Tarihi Merv şehrinde bulunan ve yok olmaya yüz tutmuş olan Sultan Sancar Türbesi’nin restore edilmesini teklif ettik. Üç yıllık ısrarlı takibimiz sonunda Türk Hükümeti tarafından görevlendirilen TİKA tarafından restorasyon gerçekleştirildi. Yüz yıllar boyu nesiller tarafından yad edilecek çok değerli bir hizmet olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

TÜRK DİLİ KONUŞAN DEVLETLER KÜLTÜR FESTİVALİ

15 Eylül.2011’de İstanbul’da Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Konsey Toplantısında; Türk devletlerinin bağımsızlığının 20. Yılı münasebeti ile Türkiye’nin de katılacağı ortak bir etkinlik yapmak amacıyla, “ Türk Dili Konuşan Ülkeler Kültür Festivali “ yapılması kararını aldılar.Türk Devletlerinin birlikte yapacağı bu festivalin ev sahipliğini de Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammet Gurbanguli Üstlendi.Konsey toplantısından sonra görüştüğümüz Sayın Cumhurbaşkanı alınan bu kararı bize ifade buyurdular ve Festivalin Başkanlığını da Genel Başkanımız İsmail Necdet Aygün’e vermeye karar verdiklerini ekleyerek; görevi tebliğ ettiler. Aynı zamanda yanındaki Bakanlarına da not ettirdi. Derneğimiz adına gösterilen bu güven ve teveccüh karşısında mutlu olduk, onur duyduk. Çalışmalara hemen başlandı ve çok kapsamlı çok iddialı Türk Dünyası’nın imajını önemli ölçüde değiştirebilecek bir program hazırladık. Konuya taraf olan ülkelerinin temsilcileri Aşkabat’ta Kültür Bakanlığı’nda yaptığımız İstişare toplantısında; Türkmenistan Kültür Bakanı bizim Başkanlığımızı göz ardı ederek, Türksoy’u öne çıkardılar. Sunduğumuz programı dinlediler not ettiler. Fazla büyük buldular. Biz Türkiye’ye döndükten sonra; programın önemli bir bölümünü çıkarak geri kalanını dönemin Kültür Bananlığından sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından Sayın Cumhurbaşkanı’na sunarak onay alıp, yürürlüğe koydular. Uygulamada yönetimine katıldığımız festival hayata geçirildi. Bizim projemiz, Sayın Cumhurbaşkanına ulaşmadı. Festival de bizim arzu ettiğimiz ve planladığımız boyutta olmasa da; gene de çok anlamlı ve çok faydalı olmuştur. İnanıyoruz ki; bizim önerilerimiz Sayın Cumhurbaşkanına tam olarak ulaşsa idi festival çok daha farklı olurdu. Ancak; Türk Devletleri arasında müşterek yapılan ilk etkinlik olması itibarı ile çok büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Sayın Türkmenistan Cumhurbaşkanı’na tebrik ve teşekkürlerimizi sunarız.

TÜRKMEN KÜLTÜR GÜNLERİ

Türkiye’de gerçekleştirilen Türkmen Kültür Günleri ‘nin ev sahipliğinde yapılış olup derneğimiz aktif olarak yer almıştır.
Son olarak;16-21 Haziran2011 tarihleri arsında İstanbul’da yapılan “ Türkmen Kültür Günleri”; Türkiye Kültür Bakanlığının ev sahipliğinde; Türkmenistan Anakara Büyükelçiliği, Türkmenistan ve Türkiye Kültür Bakanlıkları’nın işbirliği ve Derneğimizin Koordinasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Toplam süren ve çok görkemli geçen son etkinlikte; organizasyonun sivil ayağını temsil eden Derneğimiz; Fatih Belediyesi, Bahçelievler Belediyesi, Güngören Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Güngören Kaymakamlığı ve İBB Kültür A.ş. ile işbirliği yaparak; etkinliklerin en verimli bir şekilde gerçekleşebilmesi için uygun salonlar, açık hava tesislerinin ve gerekli diğer mekanların tahsisini sağlamıştır. Etkinlik süresince gece ve gündüz misafir Türkmen heyetine refakat etmiştir. İstanbul Valisi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili ve TRT Genel Müdürü ile yapılan görüşmelerde de kendilerine tarafımızdan eşlik edilmiştir. Ayrıca; henüz aktif olmayan Türkmenbaşı Tabiat Parkı ziyaret edilmiş ve Türkmenistan Parkında Türk –Türkmen Dostluk anıtının önünde; Türk ve Türkmen şairlerin katılımı ile halka açık bir Şiir Şöleni gerçekleştirilmiştir. Çok başarılı bir şekilde tamamlanan Kültür günleri sırasında; her iki ülke Kültür Bakanlıkları, TM Ankara Büyükelçiliği ve Derneğimiz arasında çok uyumlu bir işbirliği ruhu sergilenmiştir. Bu hizmetimizden dolayı TM Anakara Büyükelçiliği tarafından Derneğimize tebrik ve teşekkür mektubu gönderilmiştir.
Biz de bu konuda değeli katkılarda Bulunan, başta Türkiye Kültür Bakanlığı, Türkmenistan Kültür Bakanlığı ve Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği olmak üzere; Sn. İstanbul Valimize, Sn İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sn TRT Genel Müdürümüze, Fatih, Bahçelievler, Zeytinburnu ve Güngören Belediyeler, inin Sn. Başkanlarına, Derneğimizin yönetici ve üyelerine, emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunarız.